ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

حق العمل کار گمرک کیست؟

هر کشوری برای تجارت و واردات کالا از قوانین به خصوصی برخوردار می باشد که باید مطابق با آنها کالاهای وارد شده به گمرک ترخیص گردد. انجام عمل ترخیص کالا یک فرایند بسیار تخصصی محسوب می شود که باید مراحل آن به طور صحیح پشت سر گذاشته شود. به طور معمول عمل ترخیص کالا ها توسط کارگزار گمرک انجام می گیرد و کالاهای مورد نظر را به کشور وارد می کند. حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی به عنوان نماینده ی حقیقی یا حقوقی صاحب کالا با ارائه ی مدارک ترخیص زمینه ی خروج کالاها را از گمرک فراهم می کند.
حق العمل کا رسمی گمرک در قالب شخص یا شرکت به فعالیت می پردازد. وی با تکیه بر تخصص در زمینه‌ی ترخیص کالاها از گمرک، نقش بسیار موثری در بهبود اقتصاد واردات و صادرات در هر کشوری ایفا می کند. کارگزار گمرک باید از پروانه ی کارگزاری گمرک برخوردار باشد و به تمام امور گمرکی و قوانین تسلط کامل داشته باشد.
به زبان ساده تر حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی فردی است که با در دست داشتن وکالت نامه از سوی صاحب کالا کلیه ی عملیات خرید و ثبت سفارش کالا، ترخیص و تشریفات گمرکی را بر عهده می گیرد. ایجاد هماهنگی برای حمل و نقل محموله ی وارداتی، ایجاد تسهیل در امور واردات و صادرات کالا، ثبت سفارش، انجام هماهنگی های لازم با ماموران گمرک، تنظیم اظهارنامه و… از نمونه وظایف یک شرکت حق العمل کار رسمی گمرک می باشد.

گمرک فرودگاه امام خمینی

یکی از چندین پایگاه تجاری ایران برای ورود و صدور کالاها، گمرک فرودگاه امام خمینی می­باشد. ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی از قوانین و مقررات خاصی پیروی می­کند. در ابتدای امر، فرودگاه امام خمینی فعالیت خود را با ارائه­ی تشریفات مسافرتی آغاز کرد و سپس بخشی از فرودگاه در قالب تجاری، شروع به فعالیت کرد. از سال 1390 تا به امروز، مطابق طرح اقدام گمرکات استان تهران، گمرک امانات پستی و گمرک مهرآباد تحت نظارت گمرک فرودگاه امام خمینی مشغول به فعالیت شدند. اصلی­ترین و بزرگ­ترین گمرک هوایی کشور و مهم­ترین گمرک هوایی در خاورمیانه، گمرک فرودگاه امام خمینی می­باشد. تخصص گمرک فرودگاه امام خمینی در زمینه­ی انتقال، تخلیه، بارگیری و انبارداری انواع کالاهای وارداتی و صادراتی می­باشد.

از جمله سایر اقدامات گمرک فرودگاه امام خمینی می­توان به رویه­های گمرکی اعم از ترانزیت، واردات قطعی، واردات موقت و پست سریع اشاره کرد. موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی فرودگاه امام خمینی فوق­العاده ویژه و خاص است و سالیانه نزدیک به 99 هزار تن کالا در این فرودگاه (چه صادرات و چه واردات) جابه­جا می­شود. اصلی­ترین کالاهایی که در گمرک جابه­جا می­شوند، کالاهای نفتی و ماشین آلات صنعتی هستند که به عنوان یکی از شش کالای اصلی صادرات به حساب می­آیند. پیش­تر اشاره کردیم که ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی، شرایط و قوانین ویژه­ای را می­طلبد که علت اصلی آن، موقعیت استراتژیک و مهم فرودگاه امام خمینی می­باشد.

تمام کالاهای وارداتی به کشور که از مرزهای هوایی وارد ایران می­شوند همواره توسط گمرک فرودگاه امام خمینی پذیرش و ترخیص می­شوند. گمرک فرودگاه امام خمینی جزو گمرکات فعال کشور می­باشد. ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی نیازمند طی کردن مراحلی می­باشد. در ادامه­­ی این مقاله، شما با روند ترخیص انواع کالاهای وارداتی آشنا خواهید شد.

 

 

اطلاعات بیشتر راجب گمرک فرودگاه امام خمینی

در ایران، دو گمرک به نام گمرک امام خمینی وجود دارد که یکی از این دو در شهر ماهشهر و دیگر در تهران می­باشد. گمرک بندر امام خمینی در شهر ماهشهر استان خوزستان واقع شده است و برای واردات و صادرات دریایی کاربرد دارد. گمرک فرودگاه امام خمینی در حوالی شهر تهران قرار دارد و برای واردات و صادرات هوایی کاربرد دارد. مساحت و وسعت گمرک فرودگاه امام خمینی در حدود 135 هزار هکتار می­باشد. گمرک جمهوری اسلامی ایران، در تمام این مدت، با تمام وجود مشکلات اداری و اجرایی، از اولین سازمان­هایی بود که بخش اندکی از فعالیت­ها، نیروها و امکانات خود را به منظور افزایش اعتبار پروژه­ی ملی به فرودگاه امام خمینی، اختصاص داد.

گمرک فرودگاه امام خمینی در شش حوزه فعالیت دارد که حوزه­های اول و دوم در زمینه تجاری می­باشد. حوزه­ی سوم و چهارم به ترتیب در زمینه­ی امانات پستی و امور مسافرتی می­باشد. حوزه پنجم و ششم گمرک فرودگاه امام خمینی در زمینه­ی نفتی فعال است. عمدتا کالاهایی که از نظر حجم و وزن در حد متوسط و پایینی هستند و بزرگ و سنگین نمی­باشند، از طریق مرزهای هوایی و از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی جابه­جا می­شوند. چرا که هزینه­ی جابه­جایی و انتقال کالاهای سنگین و حجیم از طریق هوایی، به­صرفه نیست و نسبت به سایر روش­ها (زمینی و دریایی) هزینه­بر می­باشد.

عمدتا کالاهای وارداتی به گمرک فرودگاه امام خمینی شامل تجهیزات پزشکی، تجهیزات دندانپزشکی، پارچه، موبایل و لوازم جانبی آن، شیرآلات بهداشتی، دوربین­های عکاسی و فیلم­برداری و امنیتی، چسب لاستیک، اسباب بازی، فرش ماشینی، فلزات گران­بها، کالاهای مربوط به سفارت­خانه­ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، بذر و نهال، سیگار و دخانیات، لپ­تاپ، تجهیزات کامپیوتری و جواهرات می­شوند.

مزایا و ویژگی­های گمرک فرودگاه امام خمینی

یکی از مزایای گمرک فرودگاه امام خمینی نزدیکی به فرودگاه مهرآباد می­باشد. از طرفی، دسترسی آسان و نزدیک گمرک به استان تهران، همجواری با جاده­های ترانزیتی کشور و ترخیص سریع محموله­های گمرکی از جمله مزایای گمرک امام خمینی به شمار می­آیند. گمرک امام خمینی به انبارهای عمومی مدرن مجهز می­باشد که تمام این انبارها، مدرن و دارای سردخانه هستند. وجود سردخانه در انبارهای عمومی گمرک، قابلیت نگه­داری از کالاهای فاسدشدنی را فراهم کرده است.

 

کلیه بخش­های گمرک امام خمینی توسط تجهیزات کنترلی و کامپیوتری اداره می­شوند. یکی از ویژگی­های گمرک امام خمینی وجود تجهیزات کامل اعم از قفسه­بندی تا ارتفاع 15 متری از سطح زمین، انبارهای متنوع و مختلف متناسب با نوع کالاها و با در نظر گرفتن شرایط نگه­داری می­باشد.

انبارهای گمرک فرودگاه امام خمینی، مسقف، حجیم و مکانیزه شده هستند و از همه مهم­تر این انبارها مجهز به سیستم هشداردهنده هستند و در برابر خطراتی چون آتش­سوزی هشدار می­دهند و انبار را ایمن نگه­می­دارند. یکی دیگر از مزایای گمرک امام خمینی، ظرفیت پذیرش مسافر آن می­باشد که روزانه بالغ بر 15000 مسافر را جابه­جا می­کند. مدت زمان ترخیص کالا در گمرک فرودگاه امام خمینی (از زمان بارگیری کالا تا زمان ترخیص آن) نسبت به سایر روش­ها، فوق­العاده کوتاه می­باشد. در صورتی که شخص، تمامی مدارک لازم را آماده کند و قوانین را رعایت نماید، می­تواند سریعا فرآیند ترخیص را آغاز و کالای خود را ترخیص کند. ناگفته نماند که گمرک فرودگاه امام خمینی، به صورت شبانه­روزی در حال فعالیت می­باشد و از این رو، به بزرگ­ترین مرز هوایی کشور تبدیل شده است.

سالیانه بیش از 0.5 میلیارد یا به عبارتی بیش از 500 میلیون کالای وارداتی از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی وارد کشور می­شود. گمرک فرودگاه امام خمینی با فعالیت شبانه­روزی جزو 10 گمرک هوایی برتر جهان به شمار می­آید.

بررسی مدت زمان تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

اگر مرسولات پستی از مبدایی خارج از کشور توسط خطوط هوایی ایرانی، ارسال شوند، ظرف مدت زمان کوتاهی معادل یک روز به گمرک فرودگاه امام خمینی می­رسند. اگر مرسولات پستی توسط خطوط هوایی غیرایرانی، ارسال شوند، ظرف دو روز به گمرک امام خمینی می­رسند. فرآیند ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی معمولا طی 2 الی 3 روز پس از دریافت قبض انبار از شرکت هواپیمایی آغاز می­شود. تمامی مراحل ترخیص کالا به صورت کامل خدمت شما شرح داده خواهد شد ولی در جریان باشید که پس از دریافت قبض انبار، نوبت به ثبت سفارش از سمت صاحب یا مالک کالا می­رسد.

تاییدیه ثبت سفارش، عمدتا طی یک روز کاری توسط گمرک امام خمینی انجام می­شود و سپس کد اظهار توسط سامانه گمرک فرودگاه امام خمینی ارائه می­شود. ارائه کد اظهار اصولا 1 روز طول می­کشد. پس از طی شدن این مراحل و تایید کارشناسان گمرک و با پرداخت هزینه­های گمرکی، پروانه ترخیص کالا به ترخیص کار داده می­شود.

 

مراحل انتقال کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی چگونه می­باشد؟

انتقال کالا از کشور مبدا به این صورت است که ابتدا کالا توسط شرکت­های هواپیمایی جمع­آوری و بارگیری می­شود. سپس کالای بارگیری شده توسط خطوط هوایی به کشور مقصد منتقل می­شود. پس از ورود کالا به کشور، عملیات ترخیص کالا و دریافت آن از فرودگاه توسط مالک صورت می­گیرد. در این مرحله، نظارت و ارزیابی کالای وارد شده، صورت می­گیرد و اظهارنامه باید ثبت شود. سپس اسناد ارائه شده توسط مالک به گمرک فرودگاه امام خمینی می­بایست بررسی شوند تا نتیجه­ی آن مشخص گردد. پس از تایید اسناد ارائه شده و اخذ پروانه، کالا توسط وسایل نقلیه مناسب حاضر در گمرک امام خمینی منتقل می­شوند و در گمرک بارگیری می­شوند.

آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه بزرگ امام خمینی

ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی مختص کالاهایی است از طریق مرزهای هوایی و با هواپیما وارد کشور می­شوند. وسعت و مساحت گمرک فرودگاه امام خمینی فوق­العاده بزرگ و مناسب است، از این رو، جزو مهم­ترین گمرک­های جهانی در زمینه­ی ترخیص کالا، به حساب می­آید. برای ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی، مالک یا صاحب کالا می­بایست اسنادی را به گمرک ارائه کند. این اسناد شامل قبض انبار، بارنامه، پروفرما، پکینگ لیست و گواهی مبدا می­شود. قصد داریم، مراحل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی را به صورت کامل شرح دهیم.

پیش­تر اشاره کردیم که جهت ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی می­بایست مالک سفارش خود را در سامانه ثبت سفارش، ثبت نمایید. از طرفی، ناگفته نماند که قبل از اظهار کالای وارداتی، می­بایست فرم پیش­نویس اظهارنامه در سیستم ثبت سفارش گمرک فرودگاه امام خمینی آپلود شود.

فریت بار از گمرک فرودگاه امام خمینی تهران

فریب بار به معنای حمل و نقل بار به روش­های مختلف است. حمل خرده بار مسافری و یا تجاری که به وسیله­ی هواپیما از مبدا به مقصد انجام می­شود، فریت بار می­گویند. مبدا و مقصد هر دو گمرکات فرودگاه­ها هستند که ممکن است در هر کشوری باشد. ناگفته نماند که در مواقعی که بار شخص، از نظر تعدادی زیاد و از نظر وزنی، سنگین است، شخص می­تواند به جای پرداخت هزینه بار، مبلغ کم­تری را بابت فریت بار پرداخت کند. مراحل فریت بار شامل موارد زیر می­شود:

 

1- مراجعه به دایره فریت گمرک فرودگاه امام خمینی چند روز قبل از حرکت مسافر

2- انجام تشریفات گمرکی و ارزیابی

3- دریافت پته سبز و انتخاب یک شرکت حمل و نقل هوایی

4- اخذ بارنامه و تگ بار از بخش مربوطه

ناگفته نماند که فریت تشریفات گمرک فرودگاه امام خمینی، هزینه­ای ندارد و پرداخت هزینه فقط و فقط جهت صدور بارنامه می­باشد. به عنوان جمع­بندی، می­بایست گفت جهت ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی، وجود قبض انبار، بارنامه، پروفرما، پکینگ لیست و گواهی مبدا لازم است. ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی مشابه سایر گمرکات است فقط برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی پس از ثبت سفارش در سامانه ثبت سفارش گمرک و قبل از اظهار کالا، بایستی فرم پیش­نویس اظهارنامه در سیستم ثبت سفارش توسط مالک وارد و آپلود گردد.

قوانین و مقررات خاص فرودگاه امام خمینی تهران

1- معافیت: یکی از قوانین خاص گمرک فرودگاه امام خمینی در زمینه­ی معافیت می­باشد. مطابق تشخیص نهایی گمرک فرودگاه امام خمینی، اشیای نو مستعمل مسافر در صورتی که برای استفاده شخصی نباشد و جنبه تجاری داشته باشد، مشمول معافیت نیست.

2- اظهار: تمامی مسافران ورودی و خروجی فرودگاه امام خمینی، موظف هستند که کالای خود را به گمرک فرودگاه امام خمینی اظهار نمایند. اظهار مسافران ممکن است شفاهی یا کتبی باشد که نوع اظهار بسته به گمرک دارد.

3- قاچاق: کالایی که توسط مسافر اظهار نشده باشد و طی بازرسی در گمرک کشف گردد، مشمول مقررات قاچاق خواهد شد.

4- مسیر سبز و قرمز: گمرک فرودگاه امام خمینی دارای دو مسیر سبز و قرمز می­باشد که از این نظام برای کنترل گمرکی­ها اقدام می­کند. انتخاب مسیر سبز توسط مسافر به منزله­ی این است که مسافر کالایی برای اظهار به گمرک نداشته است. انتخاب هر کدام از مسیرها بر عهده مسافر می­باشد.

5- اتباع خارجی: یکی دیگر از قوانین گمرک فرودگاه امام خمینی من باب اتباع خارجی است. اتباع خارجی که در ایران مشغول تحصیل و یا کار هستند، در صورت فارغ­التحصیلی یا پایان کار، اتباع خارجی می­توانند لوازم منزل خود را که در حد عرف و بدون ارائه مجوز یا کارت بازرگانی می­باشد را از کشور خارج کنند.

 

6- مسافران مقیم ایران: اگر مسافری که قصد خروج از کشور را دارد، مقیم ایران باشد، از محدوده گمرکی کشور خارج شود می­تواند بنا به صلاحیت و تشخیص گمرک فرودگاه امام خمینی، بخشی از کالاهای خود را از کشور خارج کند. از طرفی، در هنگام ورود مجدد افراد مقیم ایران از خارج کشور به ایران، پرداخت حقوق و هزینه­های ورودی پیرو همین اصل، می­باشد.

موقعیت مکانی ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی در کجا واقع شده است؟

گمرک فرودگاه امام خمینی در نزدیکی تهران قرار دارد و در اصل، در اتوبان قم به تهران واقع شده است. موقعیت دقیق ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی در کیلومتر 30 جنوب تهران قرار دارد. گمرک فرودگاه امام خمینی در نزدیکی اتوبان­های ترانزیتی کشور قرار دارد و از این رو، حمل و نقل و جابه­جایی کالاهای وارد شده، فوق­العاده راحت و آسان می­باشد. پیش­تر اشاره کردیم که گمرک فرودگاه امام خمینی در شش حوزه مهم در حال فعالیت می­باشد که اصلی­ترین آن­ها، کالاهای نفتی و ماشین­آلات صنعتی هستند. موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی ویژه­ی فرودگاه امام خمینی و گمرک آن، زمینه­ساز ورود سالیانه بیش از 99 هزار تن کالا به کشور شده است.

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی شامل چه محصولاتی می­شود؟

هر چند واردات هوایی که از طریق هواپیماها و فرودگاه انجام می­شود، شامل کالاهای کم­وزن و کم­حجم می­شود ولی در اکثر مواقع کالاهایی که نیاز به ترخیص فوری و سریع دارند، از طریق گمرک امام وارد کشور می­شوند. کالاهای حجیم یا سنگین وزن را هم می­توان از طریق خطوط هوایی وارد کشور کرد ولی هزینه­ی آن­ها، فوق­العاده بالا خواهد بود و عملا به صرفه نیست. لیست کالاهای وارداتی به گمرک فرودگاه امام خمینی شامل انواع تجهیزات پزشکی، تجهیزات دندان­پزشکی، پارچه، فلزات گران­بها، کالاهای متعلقه به سفارت­خانه­ها، لوازم آرایشی، لوازم بهداشتی، بذر و نهال، سیگار و دخانیات، لوازم الکترونیکی، موبایل، لپ­تاپ، کامپیوتر و لوازم جانبی و قطعات آن­ها، شیرآلات بهداشتی، دوربین­های عکاسی و فیلم­برداری و امنیتی، چسب لاستیک، اسباب­بازی، فرش ماشینی، طلا و جواهرات می­شود.

انبارهای گمرک فرودگاه امام، چه ویژگی­هایی دارند؟

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی در واقع ترخیص کالا از انبار گمرک می­باشد. انبارهای گمرک برای نگهداری کالاها از زمان ورود به گمرک تا زمان ترخیص طراحی شده­اند. از جمله ویژگی­های انبارهای گمرک فرودگاه امام خمینی می­توان به امکانات این انبارها برای نگه­داری بهتر کالاهای وارد شده به کشور، اشاره کرد.

 

 

تمام کالاهایی که در انبارها نگه­داری می­شوند به منظور ترخیص سریع­تر توسط مشتریان و مالکان، در گمرک سیو می­شوند. تمامی انبارهای گمرک فرودگاه امام خمینی مجهز به قفسه­بندی ایمن و مدرن هستند تا علاوه بر حفظ ایمنی کالاها، بتوان آن­ها را به صورت ویژه­ای دسته­بندی کرد. ارتفاع دیوارها فوق­العاده بلند است، از این رو، عملیات نگه­داری کالاها را راحت کرده­اند.

جمع­بندی مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک امام تهران

جهت ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی، وجود یک سری مدارک جهت ارائه دادن و آپلود کردن در سایت، لازم و اجباری است. مدارک لازم جهت ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی شامل موارد زیر می­شود:

1- بارنامه

2- قبض انبار

3- پروفرما

4- پکینگ لیست

5- گواهی مبدا

دسته­بندی کالاهای وارد شده به کشور

کالاهای وارد شده به گمرک فرودگاه امام خمینی به سه دسته­ی کلی تقسیم شده است:

1- کالاهای مجاز: به کالاهایی گفته می­شود که واردات آن­ها به کشور بلامانع است و در ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی هیچ ممانعتی وجود ندارد. از این رو، واردات کالاهای مجاز به کشور، فوق­العاده راحت می­باشد.

2- کالاهای مشروط: به کالاهایی که برای واردات آن­ها و ترخیص آن­ها از گمرک نیازمند رعایت یک سری ضوابط و قوانین هستیم، کالاهای مشروط می­گویند. اگر قوانین و ضوابط وضع شده در گمرک فرودگاه امام خمینی رعایت نشود، امکان ورود این کالاها به کشور، وجود نخواهد داشت.

3- کالاهای ممنوع: به کالاهایی که واردات و ترخیص آن­ها از گمرک فرودگاه امام خمینی امکان­پذیر نمی­باشد، گفته می­شود.

معرفی شش حوزه­ی فعالیتی گمرک امام تهران

پیش­تر اشاره کردیم که ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی در شش حوزه صورت می­گیرد. تمام حوزه­های فعالیتی گمرک امام خمینی به شرح زیر است:

حوزه­ی اول: تجاری

حوزه­ی دوم: تجاری

حوزه­ی سوم: امانات پستی

حوزه­ی چهارم: امور مسافری

حوزه­ی پنجم: مهرآباد

حوزه­ی ششم: گمرک تخصصی نفت

مدت زمان تشریفات گمرکی و ترخیص کار گمرک فرودگاه امام خمینی

اگر مرسولات پستی که از مبدایی در خارج از کشور ارسال می­شوند، توسط خطوط هوایی ایرانی جابه­جا شوند، طی مدت زمان یک روز، مرسولات به گمرک فرودگاه امام خمینی می­رسند. در غیر این صورت، یعنی اگر مرسولات پستی که از مبدایی در خارج از کشور ارسال می­شوند، توسط خطوط هوایی خارجی (سایر کشورها) جابه­جا شوند، طی مدت زمان دو روز، بسته­ها به گمرک فرودگاه امام خمینی می­رسند.

 

 

اصولا عملیات یا فرآیند ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی بین 2 الی 3 روز بعد از دریافت قبض انبار توسط مالک کالا از شرکت هواپیمایی آغاز می­شود. توجه داشته باشید که پس از دریافت قبض انبار از شرکت هواپیمایی، نوبت به تاییدیه ثبت سفارش می­رسد. تاییدیه ثبت سفارش که توسط گمرک صورت می­گیرد، ممکن است یک روز زمان ببرد. پس از تاییدیه ثبت سفارش نوبت به کد اظهار سامانه گمرک می­رسد که صدور این کد، حدودا یک روز زمان می­طلبد. پس از تایید کارشناسان گمرک فرودگاه امام خمینی و پس از پرداخت هزینه­های گمرکی، پروانه (مجوز) ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی صادر می­شود.

جمع­بندی نحوه­ی ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

1- بارگیری کالا از کشور مبدا توسط شرکت هواپیمایی ایرانی یا سایر کشورها، انجام می­شود و سپس به سمت کشور مقصد (ایران) ارسال می­شود.

2- کالای بارگیری شده توسط شرکت­های هواپیمایی وارد مرزهای کشور می­شود و در گمرک فرودگاه امام خمینی تخلیه می­شود.

3- کالاهای وارد شده به گمرک فرودگاه امام خمینی در انبارهای مجهز این گمرک، نگه­داری می­شوند تا زمان ترخیص تک تک این کالاها برسد. ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی پس از طی مراحل قانونی، صورت می­گیرد.

4- اصولا فرآیند جابه­جایی کالا از مبدا به مقصد طی دو الی سه روز به فرودگاه امام خمینی انجام می­شود.

5- بایستی تمام مراحل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی به ترتیب صورت گیرد. پس از تایید کارشناس گمرک و پرداخت هزینه­های گمرکی، پروانه ترخیص صادر می­شود و مالک یا صاحب کالا می­تواند اقدام به ترخیص کار نمایید. پس از بارگزاری تمامی مدارک لازم و پرداخت هزینه­ها، مالک می­تواند کالای خود را طی دو الی سه روز، از انبار گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص کند.

فریت بار از گمرک هوایی امام خمینی تهران

فریت بار در صنعت حمل و نقل کاربرد دارد و انواع و اقسام گوناگون آن شامل فریت هوایی، زمینی، دریایی و ریلی می­شود. اصولا افرادی که قصد مهاجرت طولانی مدت به کشورهای خارجی را دارند و قصد دارند وسایل منزل خود را هم ببرند، می­بایست به فریت بار مراجعه کنند. فریت بار توسط اغلب شرکت­های حمل و نقل ارائه شده است و هر شخص حقیقی و حقوقی می­تواند از این خدمت استفاده بکند. فریت بار گاها در مقاصد داخلی هم کاربرد دارد. بهترین روش حمل بار، فریت بار هوایی می­باشد که توسط خطوط هوایی انجام می­شود. محدودیت­های فریت بار کم می­باشد و امنیت آن فوق­العاده بالا می­باشد.

 

مبدا و مقصد فریت بار، گمرکات کشورها هستند. در ایران، علاوه بر گمرک فرودگاه امام خمینی، گمرک بوشهر و گمرک شهریار و گمرک بندرعباس هم در زمینه­ی فریت بار در حال فعالیت هستند. فریت تشریفاتی گمرک، فاقد هزینه می­باشد یا هزینه­ی چمدانی ندارد. پرداخت هزینه توسط مسافر صرفا بابت صدور بارنامه­ی مربوطه می­باشد. مراحل فریت بار از گمرک فرودگاه امام خمینی به شرح زیر است:

1- مراجعه به دایره فریت بار گمرک امام خمینی چند روز قبل از حرکت توسط مسافر

2- انجام تشریفات گمرکی و ارزیابی به ترتیب

3- دریافت پته سبز و انتخاب یک شرکت حمل و نقل هوایی داخلی یا خارجی

4- اخذ بارنامه و تگ بار

لیستی از کالاهای وارداتی به گمرک امام خمینی تهران

1- قطعات الکترونیکی و الکتریکی اعم از برد، خازن، دایود و ترانزیستور

2- قطعات صنعتی اعم از یدکی­های صنعتی، نمد و لود

3- قطعات پلاستیکی اعم از پاشنده و قطعات مختلف پلاستیکی

4- قطعات برش

5- مواد شیمیایی اعم از منگنز، منیزیم و فروسیلیس

6- لوازم یدکی خودرو

7- اسباب بازی

8- شیرآلات بهداشتی

9- تجهیزات پزشکی و دندان­پزشکی

10- ماشین­آلات راهسازی مستعمل

11- لوازم آرایشی و بهداشتی

12- بذر و نهال

13- رایانه (کامپیوتر)، نوت بوک، لپ­تاپ، موبایل (تلفن همراه)، تبلت، مک بوک، آیفون و انواع لوازم جانبی

14- دوربین عکاسی و فیلم­برداری و امنیتی (مدار بسته)

15- سیگار و محصولات دخانیاتی اعم از توتون

ارائه لیستی از اطلاعات تماس گمرک هوایی امام خمینی تهران

1- تلفن تماس انبارهای عمومی: 51004529

2- تلفن تماس حوزه صادرات و فریت گمرک فرودگاه امام خمینی: 55677975 و 55677953 و 55678457

3- تلفن حوزه­ی 1 تجاری گمرک فرودگاه امام خمینی: 55678255

4- تلفن حوزه­ی 2 تجاری گمرک فرودگاه امام خمینی: 55678467 و 51004556

5- تلفن حوزه­ی 3 امانات پستی گمرک فرودگاه امام خمینی: 66957101

6- تلفن حوزه­ی 4 امور مسافری گمرک فرودگاه امام خمینی: 51007970 و 51007521 و 51007971

 

شرکت­های بازرگانی می­توانند چه نوع کالاهایی را از گمرک امام خمینی، ترخیص کنند؟

شرکت­های بازرگانی اقلامی را مطابق قانون و مقررات گمرک فرودگاه امام خمینی باشند را می­توانند وارد کنند و در زمان معین اقدام به ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی کنند. طی یک سال اخیر، لیست کالاهای وارداتی شرکت­های بازرگانی ایرانی شامل دستگاه تولید ماسک بهداشتی، انواع مواد شیمیایی، پاشنده اسپری، انواع لامپ­های الکتریکی، بردهای الکتریکی، لوازم بهداشتی و آرایشی، دستگاه­ها و تجهیزات پزشکی و دندان­پزشکی، کالاهای خریداری شده از وب­سایت­ها و آنلاین­شاپ­های خارج از کشور، لوازم یدکی خودرو، قطعات صنعتی، انواع تلفن همراه و تبلت و کامپیوتر و لپ­تاپ به همراه لوازم جانبی آن­ها می­شود. شرکت­های بازرگانی هم همانند افراد و مالکان کالاها، اقدام به ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی می­کنند و مراحل ترخیص را به ترتیب طی می­کنند.

آیا می­توان جهت ترخیص کالاهای وارد شده، به شرکت­های بازرگانی مراجعه کرد؟

بله، بسیاری از شرکت­های بازرگانی نیروهای متخصص و باتجربه­ای را در مجموعه خود دارند که جهت ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی اقدام می­کنند. تیم باتجربه­ای که در شرکت­های بازرگانی مشغول هستند، بدون اتلاف وقت و در سریع­ترین زمان ممکن اقدام به ترخیص کالاهای وارد شده می­کنند و فوق­العاده کاربلد هستند. ناگفته نماند که اکثر این شرکت­های بازرگانی بدون صرف هزینه­های اضافی، کالای وارد شده را ترخیص می­کنند. به شرکت­های بازرگانی می­توانید با خیال راحت و آسوده اعتماد کنید. البته نه هر شرکتی!

شرکت­ بازرگانی می­بایست دارای مجوز باشد و از اعتبار بالایی برخوردار باشد. برخی از کلاهبرداران در قالب شرکت­های بازرگانی اقدام به فعالیت می­کنند و هم کالای وارد شده­ی شخص را می­دزدند و هم از وی، کلی پول دریافت می­کنند. از این رو، شخص هم پول خود را از دست می­دهد و هم به کالای وارد شده­ی خود دسترسی پیدا نمی­کند.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

https://lapassampit.com/

slot server thailand super gacor

spaceman slot

situs slot777

slot bonus new member

gates of olympus slot

slot garansi kekalahan

https://ilmukomunikasi.uad.ac.id/
https://espotting.com/
https://32sing.com/
https://prime.edu.pk/blogs/
https://topfroosh.com/
https://zmart.hk/
https://shop.drdavidgilpin.com/
https://penzonerealty.com/
https://thefarmwifelife.com/
https://dominicandreamgirl.com/
https://menstruationstassen-test.com/
https://b4uage.com/
https://vignet.net/
https://neubau-immobilie-leipzig.de/
https://ttg.com.ar/
https://allindiastrengthwars.in/
https://psiquiatraenprovidencia.cl/
https://theusaage.com/
https://crazytraveldeal.com/
https://vegaviral.com/
https://losafoods.com/
https://mycrimea.online/
https://runwithyourheart.site/
https://laidegoldskinclinic.com/
https://fuelpumpexpress.com/
https://flughafen-taxi-muenchen.com/
https://2z25.com/
https://toshow.us/
https://cprnabzino.com/
https://apologetics.ro/
https://puppiesanimals.com/
https://grandkozmetik.mk/
https://virtusmurano.com/
https://henyodigital.com/
https://painfulparenting.com/
https://mold.maqopt.com.br/
https://shopmygear.com/
https://richiptv.com/
https://s3webservices.tech/
https://anhduongcompany.vn/
https://tonyslavin.com/
https://bestcardiologistnashik.in/
https://jeansjourney.us/
https://latisanery.com/
https://edeyselldigitals.com/
https://lynxlolerservices.co.uk/
https://theonenews.in/
https://veganscure.com/
https://baizelshoecare.co.za/
https://kmh-tea.com/
https://inland.website/
https://cryptoswaptrade.com/
https://saudepreciosa.com/
https://hiremedubai.com/
https://huntingsurvivors.com/
https://90s-shop.nl/
https://toffeehousesweets.com/
https://itn-info.com/
https://amaronilogistics.eu/
https://discimus.com.br/
https://runoved.ru/
https://panmarketllc.com/
https://agapelux.com/
https://snaptosign.com/
https://topnotchdealz.net/
https://mundoanimalperu.com/
https://mundoauditivo.com/
https://oncallorganicfood.com/
https://skyfood.co.uk/
https://saudecomgontijos.site/
https://pickandgofurniture.com/
https://byassa.ma/
https://agelessbeautylaserskinspa.com/
https://theidealseo.com/
https://bidkoin.id/
https://rblogistics.co.id/
https://dev.iphi.or.id/
https://iphijateng.or.id/
https://iteso.co.id/
https://movieland.id/
https://zteindonesia.co.id/
https://mail.pagtickets.com.br/
https://blogs.astroanupmishrji.com/
https://blogs.epistylar.com/
https://techfat.com/
https://smkn2jiwan.sch.id/
https://janestrinket.co.id/
https://tangerangmotor.co.id/
https://g4x.co.uk/
https://aahanagroups.com/
https://terraagrofertil.com.br/
https://www.hite-research.com/nauren2023
https://freddypilar.com/
https://excellentnewspaper.com/
https://digitalalmighty.com/
https://tnlin.com/
https://ebookngo.com/
https://gailelaine.com/
https://kazexpert.kz/
https://www.supermaillot.com/
https://amorefitsport.com/
https://aott.com.au/
https://apruebaconnota.org/
https://au11arts.com/
https://binaclass.com/
https://cousinsvape.co.za/
https://c-sun.com.tw/
https://calirunners.shop/
https://djnativus.com/
https://exammatter.com/
https://fatlossfats.com/
https://fercomat.cl/
https://helloginnii.com/
https://heylookielookie.com/
https://hollyorchards.com/
https://getneuenergy.com/
https://geekgadgetshub.com/
https://lederbraun.de/
https://longhealthylives.com/
https://memory-trees.com/
https://newplans.gr/
https://reconstructfit.com/
https://solarandmore.com/
https://thepathmapper.com/
https://timepiececloset.com.au/
https://www.cuffknit.com/
https://stayingfit365.com/
https://dgboutique.site/
https://laronia.fr/
https://maninhorst.nl/
https://pro-dog.ru/
https://man2kolaka.sch.id/
https://dinkes.gresikkab.go.id/
https://hhanif.staff.ugm.ac.id/
https://komipa.ukm.undip.ac.id/
https://kharisma92.ac.id/
https://elkisi.sch.id/
https://dtp.bengkuluprov.go.id/
https://bppbapmaros.kkp.go.id/haloluhkan/
https://inspektorat.mamujutengahkab.go.id/
https://isqsyekhibrahim.ac.id/
https://ilmupolitik.uinsgd.ac.id/
https://kpi.staindirundeng.ac.id/
https://igtkiprovjateng.org//
https://tahfidzulquran.ukm.unair.ac.id/
https://sitazzahra.sch.id/
https://mtsdarussholihin.sch.id/
https://mtsn24jakarta.sch.id/
https://pelita3school.sch.id/
https://waistlinewatcheds.com/
https://selfhackathon.com/
https://gamcapakistan.org.pk/
https://ezdigitalnews.com/
https://advantagechemical.com/
https://afranovintarkhis.com/
https://martinezabogadodeaccidentes.com/
https://isidorotricarico.it/
https://classchalo.com/
https://chroellc.com/
https://newsnetify.com/
slot online
slot gacor 777
deluna188
slot gacor

spaceman pragmatic

bonus new member 100

bonus new member 100

spaceman slot

mail.jenepontokab.go.id
cytotec
akun pro rusia
https://quesioner.sttdumai.ac.id/umum-/