ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

حق العمل کار گمرک کیست؟

هر کشوری برای تجارت و واردات کالا از قوانین به خصوصی برخوردار می باشد که باید مطابق با آنها کالاهای وارد شده به گمرک ترخیص گردد. انجام عمل ترخیص کالا یک فرایند بسیار تخصصی محسوب می شود که باید مراحل آن به طور صحیح پشت سر گذاشته شود. به طور معمول عمل ترخیص کالا ها توسط کارگزار گمرک انجام می گیرد و کالاهای مورد نظر را به کشور وارد می کند. حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی به عنوان نماینده ی حقیقی یا حقوقی صاحب کالا با ارائه ی مدارک ترخیص زمینه ی خروج کالاها را از گمرک فراهم می کند.
حق العمل کا رسمی گمرک در قالب شخص یا شرکت به فعالیت می پردازد. وی با تکیه بر تخصص در زمینه‌ی ترخیص کالاها از گمرک، نقش بسیار موثری در بهبود اقتصاد واردات و صادرات در هر کشوری ایفا می کند. کارگزار گمرک باید از پروانه ی کارگزاری گمرک برخوردار باشد و به تمام امور گمرکی و قوانین تسلط کامل داشته باشد.
به زبان ساده تر حق العمل کار گمرک یا کارگزار گمرکی فردی است که با در دست داشتن وکالت نامه از سوی صاحب کالا کلیه ی عملیات خرید و ثبت سفارش کالا، ترخیص و تشریفات گمرکی را بر عهده می گیرد. ایجاد هماهنگی برای حمل و نقل محموله ی وارداتی، ایجاد تسهیل در امور واردات و صادرات کالا، ثبت سفارش، انجام هماهنگی های لازم با ماموران گمرک، تنظیم اظهارنامه و… از نمونه وظایف یک شرکت حق العمل کار رسمی گمرک می باشد.

مقدمه

 

یادگیری نحوه و روش های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، یکی از نیازهای ضروری هر تاجر و بازرگان است. در این مقاله قصد داریم تا در ابتدا توضیحاتی جامع را در مورد دو گمرک استراتژیک ایران (گمرک های بندرعباس) به شما ارائه دهیم و سپس روش های متفاوت برای ترخیص کالا های مختلف از این گمرک ها را بیان نماییم. بنابراین، اگر شما یک تاجر یا بازرگان هستید و یا علاقمند به یادگیری نحوه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس می باشید، خواندن این مقاله به شما پیشنهاد می شود.

 

 

.

 

توضیحات کلی در مورد گمرکات بندرعباس 

 

بندر عباس یکی از نقاط استراتژیک ایران برای انجام امور تجاری است. این شهر به عنوان معبری مهم برای انجام مبادلات کالاهای مختلف به حساب می آید و فاصله کم آن تا گمرک جبل علی دبی، به اهمیت آن افزوده است. گمرکات شهر بندرعباس، در حال حاضر با 85 گمرک در سراسر جهان در ارتباط هستند.

 

محصولات ترخیص شده از گمرکات شهر بندرعباس، نیمی از کلِ محصولات ترخیص شده در ایران را شامل می شوند. فرآیند ترخیص کالا از گمرک بندرعباس از طریق بنادر شهید باهنر و شهید رجایی در این شهر انجام می گردد. هر دو گمرک فوق، فرآیند هایی مانند صادرات، واردات، ترانزیت و ترخیص کالا را انجام می دهند.

 

محصولات و کالاهایی که از گمرکات بندرعباس ترخیص می شوند

 

محصولات بسیار متنوعی از گمرکات بندرعباس ترخیص می شوند اما در مجموع می توان کلِ کالاهای ترخیص شده از گمرک های این شهر را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 

 1. انواع مختلف لاستیک ها
 2. تجهیزات پزشکی
 3. انواع ابزار آلات صنعتی
 4. انواع موبایل و کامپیوتر
 5. انواع فرش های ماشینی و دستی
 6. خودرو های خارجی
 7. انواع لوازم الکتریکی
 8. انواع لوازم اداری
 9. انواع مختلف لباس و پوشاک
 10. انواع لوازم بهداشتی
 11. انواع دستگاه های صنعتی

 

در مجموع، ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در دسته های فوق صورت می گیرد. مراحل ترخیص کالا از جمله فرآیندهای پیچیده و تخصصی است که نیازمند آموزش اصولی و تجربه کافی می باشند. شما به عنوان یک تاجر یا بازرگان باید با فرآیندهای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید کالای خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین میزان گمرکی، ترخیص نمایید. بعضی از تاجران که آشنایی کاملی با فرآیندهای ترخیص کالا را ندارند، از یک ترخیص کار گمرک بندرعباس در این زمینه کمک می گیرند. ترخیص کار، شخصی است که دارای مجوز رسمی از سازمان گمرک کشور می باشد. این شخص با آگاهی کامل از فرآیندهای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، محصولات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین میزان گمرکی، ترخیص خواهد کرد.

 

 

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: گمرک شهید رجایی

 

قدیمی ترین گمرک ایران، گمرک شهید رجایی بندرعباس می باشد. این گمرک در بیرون از شهر بندرعباس و در فاصله 23 کیلومتری از این شهر قرار گرفته است. گمرک شهید رجایی، توانایی صادرات و ترخیص روزانه بیش از 85 هزار تن کالا را دارد و از این حیث در مقایسه با سایر گمرکات ایران پیشتاز می باشد.

 

بندر شهید رجایی بندرعباس با وسعت 2500 هکتار، بزرگترین گمرک ایران نیز می باشد. این گمرک از سال 76 به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته شده و همین عامل به توسعه هرچه بیشتر آن کمک کرده است.

 

محموله های ارسال شده از چین و دبی ، معمولا در گمرک شهید رجایی تخلیه شده و سپس ترخیص می شوند. دلیل این امر نیز کوتاه تر بودن زمان تحویل کالا به گمرک شهید رجایی بندرعباس می باشد.

 

 

 

1.1. سایر ویژگی های گمرک شهید رجایی بندرعباس

 

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در بندر شهید رجایی، با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه ها انجام می شود. این بندر با استفاده از این دستگاه های پیشرفته می تواند تخلیه بار انواع مختلف کشتی ها و ناو ها را انجام دهد. در مجموع، تجهیزات و امکانات بندر شهید رجایی شامل موارد زیر می شوند:

 

 1. مجهز به 36 خطِ حمل و تخلیه کانتینر
 2. مجهز به اسکله های نفتی و چند منظوره (در مجموع 26 اسکله)
 3. مجهز به 20 جرثقيل برای انجام فرآیند های تخلیه

 

 

 

1.2. محصولات ترخیصی از بندر شهید رجایی

 

در مجموع، دسته بندی های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در بندر شهید رجایی، شامل موارد زیر می شوند:

 

 1. انواع محصولات نفتی (بنزین، گازوئيل و سایر مشتقات نفتی)
 2. کالاهای فلزی و آلومینیومی
 3. محصولات غذایی
 4. انواع لوازم خانگی
 5. موبایل، کامپیوتر و تجهیزات جانبی آنها
 6. انواع محصولات پزشکی
 7. لوازم جانبی خودرو
 8. خودرو و موتور سیکلت

 

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: گمرک شهید باهنر

 

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در بندر شهید باهنر نیز انجام می شود. این بندر نسبت به گمرک شهید رجایی کوچک تر است اما با این حال سومین گمرک بزرگ کشور به حساب می آید. گمرک شهید باهنر همانند گمرک شهید رجایی از جمله قدیمی ترین گمرکات ایران می باشد و حجم فعالیت 10 میلیون تن در سال را دارا است.

 

2.1. امکانات و ویژگی های بندر شهید باهنر

 

در مجموع امکانات گمرک شهید باهنر شامل موارد زیر می شود:

 

 1. مجهز به 19 خطِ حمل و تخلیه کانتینر
 2. مجهز به 12 اسکله
 3. مجهز به 10 جرثقیل جهت جابجایی کانتینر

 

 

2.2. محصولات ترخیصی از بندر شهید باهنر

 

دسته بندی های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در بندر شهید باهنر، شامل موارد زیر می شوند:

 

 1. انواع مختلف لباس و پوشاک
 2. انواع لوازم جانبی خودرو
 3. تجهیزات پزشکی
 4. انواع مختلف فرش های دستی و ماشینی
 5. انواع مختلف اسباب بازی
 6. انواع لوازم و تجهیزات صنعتی
 7. محصولات کشاورزی
 8. انواع محصولات آرایشی
 9. انواع لوازم الکترونیکی
 10. انواع مواد غذایی

 

 

 

آموزش انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک های بندرعباس به صورت گام به گام

 

در این بخش مراحل ترخیص کالا از گمرک های بندرعباس را به صورت گام به گام و به ساده ترین زبان ممکن به شما توضیح خواهیم داد. دقت نمایید که انجام این فرآیند به صورت اصولی، سبب کاهش چشمگیر هزینه گمرکی و ترخیص کالا در مدت زمانی کوتاه می شود. در مقابل اگر فرآیند هایی که در ادامه توضیح خواهیم داد، دقیق انجام نشوند، احتمال پرداخت هزینه های بالای گمرکی و افزایش زمان ترخیص کالا وجود دارد. اگر شما تجربه کافی در زمینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را ندارید، بهتر است از یک ترخیص کار مجرب و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

 

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس عبارتند از:

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: وارد کردن اطلاعات کالا و مشخصات تاجر در سامانه EPL

 

در اولین مرحله از ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، باید اطلاعات کالا و مشخصات خود را در سامانه EPL وارد نمایید. در این مرحله حتماً دقت کنید که نوع، تعداد و وزن کالا را به صورت دقیق وارد نمایید؛ چرا که در صورت ورود اشتباه اطلاعات کالای وارداتی، فرآیند ترخیص به مشکل خواهد خورد.

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: دریافت اظهارنامه کالا

 

اخذ اظهارنامه، دومین مرحله ترخیص کالا از گمرک بندرعباس می باشد. با ورود اطلاعات بازرگان و اطلاعات کالای وارداتی در سیستم EPL، اظهارنامه کالا به صورت خودکار صادر می شود.

 

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: اخذ شماره کوتاژ

 

مرحله سوم ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، دریافت شماره کوتاژ است. شماره کوتاژ، کدِ منحصر به فردی است که به کالای شما اختصاص می یابد. در واقع هویت کالای شما با شماره کوتاژ مشخص خواهد شد و بدون این شماره، کالای شما ترخیص نخواهید گردید.

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: بررسی صحت و سلامت کالا

 

پس از دریافت شماره کوتاژ، با اینکه هنوز کالا از گمرک ترخیص نشده است، شما می توانید آن را بررسی و از سلامت کالای خود مطمئن شوید.

 

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: دریافت مجوز از سازمان های مربوطه

 

مرحله پنجم در ترخیص کالا از گمرک بندرعباس مربوط به دریافت مجوز از سازمان های مربوطه است. در این مرحله شما باید با توجه به نوع کالای وارداتی خود، اقدام به دریافت مجوز نمایید. به عنوان مثال برای ترخیص محصولات پزشکی باید از وزارت بهداشت مجوز های لازم را دریافت نمایید تا فرآیند ترخیص کالای شما انجام شود.

 

فرآیند دریافت مجوز، دارای پیچیدگی های خاصی است و نیاز به تجربه ای بالا دارد. بنابراین اگر شما در این زمینه اطلاعات و تجربه کافی ندارید، بهتر است تا از یک ترخیص کار حرفه ای کمک بگیرید.

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: بررسی اطلاعات وارده در سامانه EPL توسط کارشناس رسمی گمرک

 

مرحله ششم در ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، بررسی اطلاعات توسط کارشناسان گمرک است. در این مرحله، کارشناس با مراجعه به انبار گمرک، محصولات شما را از نظر نوع، تعداد و وزن کالا بررسی خواهد کرد و در صورت صحت اطلاعات وارده در سامانه EPL، تاییدیه دریافت خواهید کرد.

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: پرداخت هزینه گمرکی کالای وارداتی

 

یکی از مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، پرداخت هزینه های گمرکی است. نوع نامه نگاری های شما در این مرحله و نحوه تکمیل اطلاعات، نقشی اساسی در میزان هزینه پرداختی دارد. اگر شما مکاتبات خود را به صورت حرفه ای انجام دهید و اطلاعات لازم را دقیق وارد نمایید، هزینه گمرکی شما به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. بنابراین اگر در این زمینه تجربه لازم را ندارید، از یک ترخیص کار مجرب استفاده کنید.

 

 

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: انجام مکاتبات لازم برای ترخیص کالا از انبار

 

در مرحله هشتم از ترخیص کالا از گمرک بندرعباس شما باید مکاتبات لازم با مسئول انبار گمرک را به منظور ترخیص انجام دهید. در این مرحله باید از مجوز های دریافتی خود پرینت گرفته و آنها را به همراه نامه درخواست ترخیص کالا به مسئول انبار گمرک تحویل دهید.

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: بارگیری و خروج کالا از انبار گمرک

 

مرحله هشتم در ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، مربوط به خروج کالا از گمرک است. پس از تحویل مدارک و مجوز های لازم به مسئول انبار گمرک، فرآیند بارگیری و خروج محصولات شما انجام خواهد شد.

 

 1. ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: دریافت کالای وارداتی در محل مورد نظر

 

در آخرین مرحله از ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، محصولاتی که از انبار خارج شده اند، در محل مورد نظر به شما تحویل داده خواهند شد.

 

 

 

چه مجوز هایی برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس لازم است؟

 

بسته به نوع محصول وارداتی، شما باید در هنگام ترخیص کالا از گمرک، از سازمان مربوطه مجوز های لازم را دریافت نمایید. به عنوان مثال برای ترخیص محصولات غذایی باید از سازمان غذا و دارو و برای ترخیص تجهیزات پزشکی باید از وزارت بهداشت، مجوز لازم را دریافت کنید.

 

دریافت مجوز های فوق نیازمند انجام مکاتبات پیچیده اداری است. در صورتی که این مکاتبات با دقت انجام نشوند، فرآیند ترخیص کالای شما طولانی تر می گردد و هزینه های مختلفی را متحمل خواهید شد. به همین دلیل، اگر شما از نحوه انجام مکاتبات آگاهی لازم را ندارید، بهتر است تا انجام آنها را به یک ترخیص کار مجرب بسپارید.

 

در مجموع، سازمان ها و وزارت های ارائه دهنده مجوز لازم برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس عبارتند از:

 

 1. سازمان غذا و دارو
 2. وزارت بهداشت
 3. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 4. سازمان استاندارد
 5. وزارت جهاد کشاورزی
 6. سازمان محیط زیست
 7. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 8. بانک مرکزی

 

البته برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، گرفتن تمامی مجوز های فوق الزامی نیست. شما باید با توجه به نوع کالای خود، نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایید.

 

 

 

چه مدارکی برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس نیاز است؟

 

علاوه بر گرفتن مجوز های لازم از سازمان های مربوطه برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، شما باید مجوز های مختلفی از گمرک نیز دریافت نمایید. دریافت این مجوز ها فرآیندهای پیچیده قانونی بسیاری دارد و تنها باید توسط افرادی مجرب انجام شود. بنابراین اگر تجربه کافی در زمینه اخذ مجوز های گمرک ندارید، از یک ترخیص کار مجرب استفاده کنید.

 

در مجموع مجوز های داخلی برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، عبارت است از:

 

 1. مجوز واردات کالا و محصولات
 2. گواهی شرکت تولید کننده محصول
 3. اظهارنامه کالا
 4. قبض پرداخت هزینه انبار گمرک
 5. مجوز های مربوط به بارنامه
 6. فاکتور خرید از شرکت تولید کننده کالای وارداتی
 7. کوتاژ یا شماره بار
 8. پریفرما
 9. گواهی بیمه کالا
 10. تاییدیه کارشناس گمرک
 11. سند ترخیص کالا
 12. مجوز خروج کالا از انبار
 13. مجوز بارگیری کالا

 

 

علاوه بر ارائه مدارک و مجوز های فوق، برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس باید مدارک شخصی خود را نیز تحویل کارشناسان دهید. این مدارک عبارتند از:

 

 1. اصل و کپی شناسنامه جدید
 2. اصل و کپی کارت ملی هوشمند
 3. اصل و کپی دفترچه بیمه

 

در صورتی که از ترخیص کار برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس استفاده می کنید، علاوه بر مدارک فوق لازم است تا مدارک زیر را نیز به کارشناسان تحویل دهید:

 

 1. اصل و کپی شناسنامه هوشمند ترخیص کار گمرک
 2. اصل و کپی کارت ملی هوشمند ترخیص کار
 3. اصل و کپی وکالت نامه صاحب کالا به ترخیص کار
 4. اصل و کپی مجوزِ ترخیص کار گمرک
 5. اصل و کپی کارت بازرگانی ترخیص کار
 6. اصل و کپی نامه معرفی ترخیص کار
 7. اصل و کپی دفترچه بیمه ترخیص کار

 

 

در هنگام ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، چه هزینه هایی باید پرداخت شوند؟

 

برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، نیاز است تا شما هزینه های مختلفی را پرداخت نمایید. بسته به اینکه فرآیندهای ترخیص کالای خود را چگونه انجام می دهید، این هزینه متفاوت خواهد بود. در مجموع هزینه های پرداختی به موارد زیر بستگی دارد:

 

 1. قیمت کالا در کارخانه مبداء

 

قیمت کالای وارداتی از کشور مبداء، رابطه مستقیمی با هزینه گمرکی شما دارد. هرچه میزان قیمت کالای شما بالاتر باشد، هزینه گمرکی برای ترخیص محصول نیز بیشتر است. برای تعیین هزینه گمرکی، شما باید مکاتباتی را با گمرک بندرعباس انجام دهید. روش انجام مکاتبات و نحوه طی کردن مراحل قانونی، عواملی موثر در تعیین قیمت می باشند.

 

 1. هزینه حمل بار جهت ترخیص کالا

 

جهت ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، شما باید هزینه های مربوط به حمل بار از کشور مبداء تا ایران را پرداخت نمایید. این هزینه به حساب شرکت های حمل و نقل بین الملل واریز می گردد. در سراسر جهان شرکت های حمل و نقل بسیاری وجود دارند، اما شما باید از شرکتی برای حمل کالای خود استفاده نمایید که کمترین هزینه را دریافت می کند. برای یافتن این قبیل شرکت های حمل و نقل بهتر است از مراکز ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا کمک بگیرید.

 

 

 1. بیمه کالاهای وارداتی

 

تمامی کالاهای وارداتی باید برای انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، بیمه شوند. در ایران شرکت های بسیاری برای بیمه کالا وجود دارند. در هنگام انتخاب شرکت بیمه باید به اعتبار شرکت، میزان پوشش بیمه ای و هزینه دریافتی بابت بیمه دقت نمایید. در این زمینه نیز شرکت های ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا می توانند به شما کمک کنند.

 

 1. مالیات ترخیص کالا

 

علاوه بر هزینه گمرکی، شما باید برای ورود کالای خود به ایران، مالیات نیز پرداخت نمایید. انجام امور مالیاتی، یکی از حساس ترین بخش های ترخیص کالا از گمرک بندرعباس است. شما باید مکاتبات قانونی  مالیات را به گونه ای انجام دهید که مبلغ پرداختی تا حد امکان کاهش یابد. بنابراین اگر در زمینه فرآیندهای قانونی مالیات اطلاعات کافی ندارید، از مشاوران مالیاتی و ترخیص کار گمرک استفاده نمایید.

 

 1. هزینه دریافت مجوز های لازم برای ترخیص کالا

 

بسته به اینکه کالای وارداتی شما در چه دسته ای قرار می گیرد، باید از سازمان مربوطه مجوز دریافت نمایید. دریافت مجوز نیز شامل پرداخت هزینه هایی می شود. به منظور کاهش هزینه دریافت مجوز، باید مراحل قانونی آن به صورت دقیق انجام گردد. در این زمینه بهتر است تا با یک وکیل یا ترخیص کار گمرک مشورت نمایید و مکاتبات قانونی دریافت مجوز را به آنها بسپارید.

 

ترخیص کار گمرک کیست و چه نقشی در ترخیص کالا از گمرک بندرعباس دارد؟

 

بازرگانان ممکن است به دلیل مشغله های بسیار، زمان کافی برای یادگیری امور پیچیده ترخیص کالا از گمرک بندرعباس نداشته باشند. از آنجایی که نحوه انجام امور ترخیص، رابطه ای مستقیم با هزینه های پرداختی و زمان ماندگاری کالای شما در گمرک دارد، بهتر است این امور به دقیق ترین شکل ممکن انجام شود. در ایران شرکت های بسیاری برای انجام امور ترخیص کالا از گمرک، تاسیس شده اند. پرسنل این شرکت ها، ترخیص کار نام دارند و از گمرک کشور مجوز رسمی دریافت کرده اند.

 

شخصِ ترخیص کار با آگاهی کامل از فرآیندهای پیچیده قانونی ترخیص کالا، می تواند در مدت زمانی کوتاه و با هزینه ای پایین، کالای شما را از گمرک ترخیص نماید. این اشخاص با دریافت هزینه ای مصوب، فرآیند های فوق را برای شما انجام می دهند. پرداخت هزینه ای کم برای استخدام ترخیص کار، سبب می شود تا هزینه های گمرکی شما تا حد چشمگیری کاهش یابد.

 

البته شما در هنگام استفاده از یک ترخیص کار باید به اعتبار شرکت و تجربه شخصی نیز دقت نمایید. اگر شخص ترخیص کار از تجربه کافی برخوردار نباشد، نه تنها هزینه های شما کاهش نخواهد یافت، بلکه ضرر های مالی کلانی نیز در انتظار شما خواهد بود.

 

 

 

مزایای استفاده از ترخیص کار گمرک بندرعباس 

 

در این بخش، مزایای کلی استفاده از ترخیص کار در انجام امور ترخیص کالا از گمرک را به شما توضیح خواهیم داد. این مزایا عبارتند از:

 

 1. ارائه مشاوره و راهنمایی در امور ترخیص کالا از گمرک

 

یکی از خدمات مهمِ ترخیص کار گمرک، ارائه مشاوره و راهنمایی به شما است. این افراد می توانند در تمامی امور، از دریافت شماره کوتاژ گرفته تا توضیح قوانین پیچیده ترخیص کالا، شما را راهنمایی نمایند. فرآیند هایی نظیرِ دریافت مجوز های لازم از سازمان های مربوطه، انجام امور حمل و نقل و…، می توانند بسیار وقت گیر و پر هزینه باشند، اما شما می توانید با دریافت مشاوره، بهترین اقدامات را برای کوتاه کردن این زمان و کم کردن هزینه، انجام دهید.

 

 1. آگاهی از قوانین مربوط به امور ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

 

همانگونه که در پاراگراف های قبل نیز بیان کردیم، قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، بسیار پیچیده است. آگاهی از این قوانین یکی از شروط لازم برای تبدیل شدن به یک بازرگان حرفه ای می باشد. شرکت های ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا می توانند قوانین پیچیده حقوقی را به صورت کامل به بازرگانان توضیح دهند تا این افراد در انجام فرآیندهای ترخیص محصولات متحمل ضرر نشوند.

 

 

 

 1. جلوگیری از انجام اشتباهات در امور ترخیص کالا

 

بازرگانان ممکن است به صورت ناخواسته اشتباهاتی را در امور مربوط به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس انجام دهند. این اشتباهات می توانند منجر به افزایش زمان ماندگاری کالای وارداتی در گمرک و در نهایت موجب افزایش هزینه های شما گردند. اگر شما به صورت مداوم از مشاوره یک ترخیص کار مجرب استفاده نمایید و وی را از تمامی مراحل آگاه سازید، این شخص از اشتباهات فوق جلوگیری کرده و هزینه های شما را به حداقل خواهد رساند.

 

 1. سپردن تمامی امور ترخیص کالا از گمرک بندرعباس به ترخیص کار

 

گاهی اوقات درگیری ها و مشغله های بازرگانان آنقدر زیاد است که فرصت اشراف کامل به قوانین ترخیص کالا از گمرک بندرعباس برای آنها باقی نمی ماند. در این شرایط پیشنهاد می شود که تاجران از انجام این امور بدون آگاهی کافی خودداری نمایند و از یک ترخیص کار استفاده کنند.

 

در این حالت، شخص ترخیص کار با دریافت وکالت حقوقی، تمامی امور مربوط به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را از ابتدا تا انتها برای شما انجام خواهد داد. بدین ترتیب کالاهای شما بدون هیچگونه دغدغه ای از گمرک ترخیص خواهند شد. البته دقت نمایید که در این زمینه از ترخیص کاری مجرب و حرفه ای استفاده کنید. بکارگیری ترخیص کاری بی تجربه، نه تنها هزینه های شما را کاهش نمی دهد، بلکه مشکلات بیشتری را نیز به وجود خواهد آورد.

 

قوانین مربوط به ماندن کالاهای وارداتی در گمرک

 

هنگامی که کالاهای شما وارد گمرک می شوند، این محصولات وارد انبار شده و تا زمان ترخیص در آن محل می مانند. ماندن محصولات در گمرک قوانین خاصی دارد و شما باید در بازه زمانی مشخص اقدام به ترخیص کالا از انبار نمایید. ماندن بیش از حد کالاهای شما در گمرک شامل قوانین خاصی می شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

طبق قوانین رسمی، از زمانی که شرکت های حمل و نقل، کالا های وارداتی را به گمرک تحویل می دهند، شما سه ماه فرصت دارید تا اقدام به ترخیص کالا نمایید.

 

اگر شخص بازرگان امکان ترخیص کالای خود از گمرک را در بازه زمانی مقرر نداشته باشد، با ارائه دلایل موجه و پرداخت هزینه، امکان تمدید زمان فوق به مدت دو ماه دیگر نیز وجود دارد.

 

حال اگر ترخیص کالا از گمرک در بازه سه یا پنج ماهه انجام نگردد، محصولات وارداتی متروکه شده و شامل قوانین خاصی می شوند.

 

در شرایطی خاص نیز ممکن است شخص بازرگان تمامی امور ترخیص کالا از گمرک را انجام دهد و سند ترخیص را نیز دریافت نماید اما کالای خود را از انبار خارج نکند. در این شرایط، بازه زمانی یک ماهه از تاریخ دریافت سند ترخیص در نظر گرفته شده و پس از گذشت این یک ماه، محصولات وارداتی متروکه خواهند شد.

 

 

تبصره های قانونی توقف کالا در انبار

 

تبصره های قانونی مربوط به توقف و ترخیص کالا از انبار، شامل موارد زیر می شوند:

 

 1. از زمان صدور سند ترخیص و برگ خروج کالا از انبار، یک ماه فرصت انجام این مهم وجود دارد. پس از گذشت این بازه، کالا متروکه می گردد.

 

 1. کالاهایی که به دستور گمرک، فرآیند ترخیص آنها متوقف گردیده است، تا زمان اعلام نظر قطعی گمرک، متروکه نمی شوند.

 

 1. کالاهایی که حسب دستور گمرک، توقیف شده اند، پس از آزادی سازی دارای بازه زمانی سه ماهه جهت انجام امور ترخیص کالا از گمرک می باشند.

 

 1. کالاهای مجاز و تضمین شده، تا شش ماه پس از ورود به انبار گمرک، متروکه نمی شوند. این بازه شامل 3 ماه مهلت مجاز، 2 ماه مهلت تمدید و یک ماه مهلت پس از صدور سند ترخیص، می شود.

 

 1. کالاهای مجاز در صورتی که تضمین شده نباشند و مجوز های لازم را از گمرک دریافت نکنند، پس از گذشت نهایتا پنج ماه متروکه می شوند.

 

 1. در صورت تمایل به تمدید مهلت ماندگاری کالا در انبار، باید قبل از پایان مهلت سه ماهه اول، مکاتبات لازم را انجام دهید.

 

 

 

سرنوشت کالای متروکه

 

پس از گذشت بازه زمانی مجاز برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، اخطاریه ای برای بازرگان ارسال می گردد و به وی 20 روز فرصت داده می شود تا فرآیند ترخیص کالا را انجام دهد. پس از گذشت این بازه 20 روزه، نامه ای به سازمان جمع آوری املاک تملیکی ارسال می گردد. این سازمان مجوز های لازم برای فروش یا امحا کالای متروکه را دریافت می کند.

 

در صورت فروخته شدن کالا های متروکه، هزینه های مربوط به گمرک پرداخت خواهند شد و 10 درصد از کل مبلغ فروش به حساب سازمان جمع آوری اموال تملیکی واریز می گردد. باقی مانده پول به صاحب کالا پرداخت خواهد شد.

 

کالاهای وارد شده به انبار گمرک، از روز ورود تا پایان بازه زمانی مجاز، بیمه هستند. فرآیند بیمه به صورت خودکار توسط گمرک انجام می شود اما هزینه آن توسط بازرگانان پرداخت می گردد.

 

اگر شما در مهلت مجاز اقدام به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس نکنید، از اولین روز متروکه شدن، محصولات از پوشش بیمه خارج خواهند شد.

 

 

 

 

اهداف کلی تاسیس گمرکات بندرعباس 

 

هر دو گمرک تاسیس شده در بندرعباس، جزء گمرکات قدمی و بزرگ ایران به حساب می آیند. در این بخش قصد داریم تا اهداف کلی تاسیس این دو گمرک را برای شما بیان کنیم:

 

 1. بهبود سطوح تجارت های بین المللی و ارتقاء کسب و کار های موجود در ایران.

 

 1. بهبود فرآیند صادرات در کشور و ارتقاء اقتصاد از طریق ارزآوری

 

 1. اطلاع رسانی پیوسته به بازرگانان در مورد فرآیند صادرات یا ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

 

 1. تسریع در انجام امور صادرات و ترخیص کالا از گمرک بندرعباس و حذف کاغذ بازی های اضافی

 

 1. استفاده از تکنولوژی های پیشرفته روز دنیا و بکارگیری دستگاه های پیشرفته جهت بهبود فرآیند ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

 

 1. تاسیس سامانه های یکپارچه گمرک به منظور هماهنگی بیشتر بین گمرک های ایران

 

 1. استفاده از پرسنل و کارشناسان مجرب جهت انجام هرچه دقیق تر فرآیندهای صادرات و ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

 

 1. برقراری ارتباط با گمرک کشور های همسایه به منظور بهبود در ارائه خدمات به بازرگانان

 

 1. بکارگیری متخصصین خبره در زمینه مبارزه با قاچاق کالا به منظور جلوگیری از ورود مواد مخدر و کالاهای ممنوعه به کشور

 

 1. همکاری با بانک مرکزی ایران به منظور جلوگیری از خروج بی رویه ارز از کشور

 

 1. همکاری با متخصصین سازمان غذا و دارو به منظور اطمینان از سلامتی غذا و دارو های وارداتی به کشور

 

ساعات کاری گمرک بندرعباس جهت انجام امور صادرات و ترخیص کالا 

 

یکی از ویژگی های مثبت هر دو گمرک بندرعباس، ساعات ارائه خدمات آنها می باشد. این دو بندر به صورت 24 ساعته جهت انجام فرآیند ترخیص کالا فعال هستند و شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز به آنها مراجعه نمایید. در واقع حجم کاری بسیار بالای این دو گمرک در مقایسه با سایر گمرکات کشور نیز به همین دلیل می باشد.

 

مدت زمان لازم برای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

 

کالاهایی که وارد گمرک می شوند در سه دسته سبز، زرد و قرمز قرار می گیرند. این سه دسته، میزان ضرورت ترخیص کالا را مشخص می کنند. به عنوان مثال، کالاهای پزشکی معمولا در دسته سبز قرار می گیرند و در کوتاه ترین زمان ممکن از گمرک ترخیص می شوند. در مقابل، اگر حجم کاری گمرک، بالا نباشد، باقی محصولات وارداتی در دسته نارنجی قرار می گیرند. در نهایت اگر حجم ورودی محصولات به گمرک بالا باشد، کالاهایی که کمترین اولویت ترخیص را دارند، در دسته قرمز قرار گرفته و مدت زمان ترخیص آنها بیشتر طول خواهد کشید.

 

در مجموع، فرآیند ترخیص کالا از گمرک بندرعباس برای محصولاتی که در دسته سبز قرار می گیرند، 2 روز به طول خواهد انجامید. کالاهای نارنجی طی چند هفته از گمرک ترخیص می شوند و کالاهای قرمز نیز، به بازه زمانی یک یا دو ماهه برای ترخیص نیاز دارند.

 

حق العمل کار گمرک کیست و چه تفاوتی با ترخیص کار گمرک دارد؟

 

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس دارای پیچیدگی های بسیار است و در بسیاری از مواقع، تاجران یا شرکت های بازرگانی جهت انجام این فرآیند ها به بهترین شکل ممکن ترجیح می دهند از یک ترخیص کار یا حق العمل کار گمرک استفاده نمایند اما حق العمل کار گمرک و ترخیص کار گمرک چه تفاوتی با همدیگر دارند؟

 

تفاوت های اصلی حق العمل کار گمرک و ترخیص کار گمرک

 

حق العمل کار گمرک شخصی است که دارای تجربه ای بالا در زمینه ترخیص کالا از گمرک می باشد. این شخص با بهره گیری از آگاهی  خود می تواند ترخیص کالای شما را در کوتاه ترین زمان ممکن با کمترین هزینه انجام دهد. حق العمل کار گمرک در ازای دریافت کمیسیون تنها به شما راهنمایی داده و در زمینه های فوق به شما کمک خواهد کرد. این موضوع بدین معنی است که حق العمل کار گمرک در امور ترخیص، دخالت مستقیم ندارد و نماینده شما نیست بلکه بیشتر نقش مشاور را دارد.

 

حق العمل کار گمرک باید در آزمون کارگزاری گمرک شرکت نماید و پروانه معتبر کسب کند. در واقع تنها با کسب پروانه، حق العمل کار اجازه فعالیت خواهد داشت.

 

در مقابل، ترخیص کار گمرک نماینده تاجر یا بازرگان است و تمامی فرآیندهای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را خود انجام می دهد. این شخص از شما وکالتی مبنی بر انجام تمامی امور ترخیص کالا دریافت می کند و بدون حضور شما تمامی فرآیند ها را انجام خواهد داد.

 

شخص ترخیص کار نیز همانند حق العمل کار، باید در آزمون گمرک شرکت کرده و پروانه فعالیت دریافت نماید. این شخص آگاهی کاملی از تمامی امور ترخیص کالا از گمرک دارد و فرآیند ترخیص را در زمانی بسیار کوتاه و با هزینه گمرکی پایین برای شما انجام خواهد داد.

 

بنابراین اگر شما قصد دارید تمامی امور ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را خود انجام دهید و در این راه نیاز به مشاوره دارید، باید از حق العمل کار گمرک استفاده نمایید. در مقابل اگر قصد دارید تمامی امور را شخص دیگری انجام دهد و شما هیچ دخالتی در آن نداشته باشید، پیشنهاد می گردد تا از ترخیص کار گمرک کمک بگیرید.

 

سخن پایانی 

 

در این مقاله در مورد روند ترخیص کالا از گمرک بندرعباس و فرآیند های قانونی آن به شما توضیح دادیم. این مراحل دارای پیچیدگی های بسیار است و پیشنهاد می شود، در صورتی که آگاهی کاملی از این فرآیند ها ندارید، امور ترخیص را به دست شخصی آگاه بسپارید.

 

این اشخاص آگاه، حق العمل کار گمرک و ترخیص کار گمرک نام دارند. حق العمل کار گمرک وظیفه ارائه مشاوره به شما را بر عهده دارد و خود به صورت مستقیم امور ترخیص را انجام نخواهد داد، اما ترخیص کار گمرک، نماینده شما در فرآیند ترخیص کالا می باشد. با استفاده از ترخیص کار گمرک، نیاز به حضور شما در هیچ یک از مراحل ترخیص نخواهد بود.

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

https://lapassampit.com/

slot server thailand super gacor

spaceman slot

situs slot777

slot bonus new member

gates of olympus slot

slot garansi kekalahan

nexus slot engine

https://ilmukomunikasi.uad.ac.id/
https://espotting.com/
https://32sing.com/
https://prime.edu.pk/blogs/
https://topfroosh.com/
https://zmart.hk/
https://shop.drdavidgilpin.com/
https://penzonerealty.com/
https://thefarmwifelife.com/
https://dominicandreamgirl.com/
https://menstruationstassen-test.com/
https://b4uage.com/
https://vignet.net/
https://neubau-immobilie-leipzig.de/
https://ttg.com.ar/
https://allindiastrengthwars.in/
https://psiquiatraenprovidencia.cl/
https://theusaage.com/
https://crazytraveldeal.com/
https://vegaviral.com/
https://losafoods.com/
https://mycrimea.online/
https://runwithyourheart.site/
https://laidegoldskinclinic.com/
https://fuelpumpexpress.com/
https://flughafen-taxi-muenchen.com/
https://2z25.com/
https://toshow.us/
https://cprnabzino.com/
https://apologetics.ro/
https://puppiesanimals.com/
https://grandkozmetik.mk/
https://virtusmurano.com/
https://henyodigital.com/
https://painfulparenting.com/
https://mold.maqopt.com.br/
https://shopmygear.com/
https://richiptv.com/
https://s3webservices.tech/
https://anhduongcompany.vn/
https://tonyslavin.com/
https://bestcardiologistnashik.in/
https://jeansjourney.us/
https://latisanery.com/
https://edeyselldigitals.com/
https://lynxlolerservices.co.uk/
https://theonenews.in/
https://veganscure.com/
https://baizelshoecare.co.za/
https://kmh-tea.com/
https://inland.website/
https://cryptoswaptrade.com/
https://saudepreciosa.com/
https://hiremedubai.com/
https://huntingsurvivors.com/
https://90s-shop.nl/
https://toffeehousesweets.com/
https://itn-info.com/
https://amaronilogistics.eu/
https://discimus.com.br/
https://runoved.ru/
https://panmarketllc.com/
https://agapelux.com/
https://snaptosign.com/
https://topnotchdealz.net/
https://mundoanimalperu.com/
https://mundoauditivo.com/
https://oncallorganicfood.com/
https://skyfood.co.uk/
https://saudecomgontijos.site/
https://pickandgofurniture.com/
https://byassa.ma/
https://agelessbeautylaserskinspa.com/
https://theidealseo.com/
https://bidkoin.id/
https://rblogistics.co.id/
https://dev.iphi.or.id/
https://iphijateng.or.id/
https://iteso.co.id/
https://movieland.id/
https://zteindonesia.co.id/
https://mail.pagtickets.com.br/
https://blogs.astroanupmishrji.com/
https://blogs.epistylar.com/
https://techfat.com/
https://smkn2jiwan.sch.id/
https://janestrinket.co.id/
https://tangerangmotor.co.id/
https://g4x.co.uk/
https://aahanagroups.com/
https://terraagrofertil.com.br/
https://www.hite-research.com/nauren2023
https://freddypilar.com/
https://excellentnewspaper.com/
https://digitalalmighty.com/
https://tnlin.com/
https://ebookngo.com/
https://gailelaine.com/
https://kazexpert.kz/
https://www.supermaillot.com/
https://amorefitsport.com/
https://aott.com.au/
https://apruebaconnota.org/
https://au11arts.com/
https://binaclass.com/
https://cousinsvape.co.za/
https://c-sun.com.tw/
https://calirunners.shop/
https://djnativus.com/
https://exammatter.com/
https://fatlossfats.com/
https://fercomat.cl/
https://helloginnii.com/
https://heylookielookie.com/
https://hollyorchards.com/
https://getneuenergy.com/
https://geekgadgetshub.com/
https://lederbraun.de/
https://longhealthylives.com/
https://memory-trees.com/
https://newplans.gr/
https://reconstructfit.com/
https://solarandmore.com/
https://thepathmapper.com/
https://timepiececloset.com.au/
https://www.cuffknit.com/
https://stayingfit365.com/
https://dgboutique.site/
https://laronia.fr/
https://maninhorst.nl/
https://pro-dog.ru/
https://man2kolaka.sch.id/
https://dinkes.gresikkab.go.id/
https://hhanif.staff.ugm.ac.id/
https://komipa.ukm.undip.ac.id/
https://kharisma92.ac.id/
https://elkisi.sch.id/
https://dtp.bengkuluprov.go.id/
https://bppbapmaros.kkp.go.id/haloluhkan/
https://inspektorat.mamujutengahkab.go.id/
https://isqsyekhibrahim.ac.id/
https://ilmupolitik.uinsgd.ac.id/
https://kpi.staindirundeng.ac.id/
https://igtkiprovjateng.org//
https://tahfidzulquran.ukm.unair.ac.id/
https://sitazzahra.sch.id/
https://mtsdarussholihin.sch.id/
https://mtsn24jakarta.sch.id/
https://pelita3school.sch.id/
https://waistlinewatcheds.com/
https://selfhackathon.com/
https://gamcapakistan.org.pk/
https://ezdigitalnews.com/
https://advantagechemical.com/
https://afranovintarkhis.com/
https://martinezabogadodeaccidentes.com/
https://isidorotricarico.it/
https://classchalo.com/
https://chroellc.com/
https://newsnetify.com/
slot online
slot gacor 777
deluna188
slot gacor

spaceman pragmatic

bonus new member 100

bonus new member 100

spaceman slot

mail.jenepontokab.go.id
cytotec
akun pro rusia
https://quesioner.sttdumai.ac.id/umum-/